DAKAR 2020: První etapa Jeddah – Alwajh, nejlepším Čechem byl čtyřkolkář Tomáš Kubiena (AKTUALIZOVÁNO + VIDEO)..!

05.01.2020 14:52

Úvodní etapa je rozdělena na měřený úsek dlouhý 319 kilometrů a přejezdy v délce 433 km. Na trať dnes vyrazilo 144 motorkářů, 83 posádek automobilů, 46 buggy SSV, 46 kamionů a 23 čtyřkolek.

Mezi motocykly zvítězil loňský vítěz Australan Toby Price (KTM), před Američanem Ricky Brabcem (Honda) a rakouským jezdcem Matthiasem Walknerem (KTM). Nejlepším Čechem byl 27. M. Engel (foto níže)...30. M. Michek...34. J. Brabec...60. P. Vlček...62. R. Krejčí (všichni KTM)...124. J. Veselý (Husqvarna).

Automobilům dominoval Litevec Vaidotas Žala před dvěmi legendárními jezdci. Druhý dojel Francouz Stéphan Peterhansel a třetí Carlos Sainz (všichni Mini). Níže na snímku je třetí španělský matador.

Na jedenáctém místě skončil F. Alonso (Toyota) a těsně za ním dvanáctý Martin Prokop na Fordu (foto níže). Na dvacátém místě potom M. Zapletal...32. B. Vaculík a 55. Tomáš Ouředníček (všichni Ford).

Kategorii SSV ovládl Polák A. Domzala před Američanem C. Curriem. Třetí skončil Španěl Ja Ja Hinojo (všichni CAN-AM). Josef Macháček dojel do cíle se ztrátou několika hodin na 41. místě.

Mezi čtyřkolkáři jsme dnes měli nejlepšího českého jezdce. Tomáš Kubiena projel cílem jako třetí, ovšem za rychlou jízdu byl penalizován a klesl na šesté místo. Zvítězil Ignacio Casale (foto výše) před Polákem Rafalem Sonicem...18. Zdeněk Tůma (všichni Yamaha). Tůma ztratil čas opravou defektu.

A konečně kamiony. Nejlepší desítka je také v cíli včetně Lopraise, Macíka a Šoltyse. Vítězem etapy se stal 1. A. Shibalov (Rus., Kamaz), 2. S. Viazovich (Běl., Maz), 3. J. Van Kastelen (Niz.)...5. M. Macík (oba Iveco), 6. M. Šoltys (Tatra)...9. Aleš Loprais (Praga). Přikládám video Buggyra. Jirka Hyner

Zdroj a foto: dakar.com