DACIA SANDERO Stepway 2021 získala 4.5 hvězdiček z 5 možných britského Auto Expressu s podtextem: Jaká je definice velké hodnoty (VIDEO test)..?

24.02.2021 13:23

Zatímco u nás se hodně rozebírá cena nejnovějšího Sandera, renomovaný britský server hodnotil auto velmi komplexně. Píše o něm jako o pěkně postaveném, prostorném a pohodlném voze.

Snadno se s ním žije, přichází se vším, co opravdu potřebujete a dokonce má i styl SUV, díky němuž je skvěle vypadajícím automobilem. V Británii stojí od 10.995 do 14.355 liber za nejdražší variantu včetně metalické barvy.

Hodnocením zde prošla specifikace s motorem TCe 100 LPG. Jde o jednotku spalující benzin a zmiňované LPG, které je cca o polovinu levnější než Natural 95.

Jednotku vyvíjeli inženýří z Renault Group primárně na LPG, proto disponuje 170 Nm točivého momentu na rozdíl od motorizace TCe 90, jež má jen 160 Nm. Je tedy pružnější. Na přední kola přenáší energii šestistupňová manuální převodovka nebo automat CVT.

Uvnitř se věci posunuly také na vyšší úroveň se stylovým měkkým materiálem použitým na palubní desce a tam, kde jste si položíte lokty ve dveřích. Zbytek je odolný plast, ale vypadá dobře. Když se posadíte do oceňovaného nového Clia, najdete zde hodně známých dílů. Konečně Sandero využívá nejen platformu, ale i motor právě ze sesterského Renaultu. U vyšších výbav Dacie je k dispozici originální osmipalcová dotyková obrazovka a u všech chytrý středový držák smartphonu pro "zrcadlení."

Dacia přemýšlela o praktických detailech jako je třeba zasunutí kabelu do USB přímo k držáku telefonu, takže nemusíte mít po kabině žádné kabely. Uvnitř je slušný prostor a vzadu oceňují redaktoři pohodlná sedadla. Rozvor náprav činí totiž 2.604 mm, je to v porovnání s modelem Škoda Fabia bez jednoho milimetru o 15 centimetrů více (2.455 mm). Níže vidíme převodovku CVT.

Stejné je to i vpředu, kde najdete dobrou polohu při řízení a slušný výhled. Britové zmiňují poměrně vysokou hranu zavazadelníku, na druhou stranu oceňují jeho objem 328 litrů. Praktické nosníky s kloubem stačí odaretovat šroubovákem a otočit. Rázem můžete montovat třeba střešní box.

Dacia Sandero Stepway je opravdovou definicí automobilové hodnoty. Není proto divu, že ji britský Auto Express ohodnotil 4.5 hvězdičkami z pěti možných. To zde získal jen málo který automobil. Doplňuji, že s motorem na LPG vás bude stát kilometr cca jednu korunu. Přikládám video test očima ajťáka. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Auto Express a Newspress