Co nám řidičům přinese chystaná novela zákona - podrobněji...

05.05.2011 08:45

Poslanecká sněmovna schválila chystanou novelu zákona. Změní toho opravdu hodně, pojďme se tedy na novinky, které nás řidiče čekají, podívat podrobněji.

 

 

Zimní pneu budou v zimě povinné na všech cestách a to za předpokladu, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy. Případně lze vzhledem k povětrnostním podmínkám tento stav očekávat. Hloubka dezénu musí být minimálně 4 mm, u vozidel těžších 3.5 tuny potom 6 mm.

Měření rychlostí nyní bude oprávněna provádět obecní policie i bez použití označení měřeného úseku. Místo k měření však musí určit státní policie.

Finanční hranice pro přivolání policie k dopravní nehodě bude zrušena.

Povinnou technickou prohlídku bude moci nařídit policista, pokud se nachází kontrolované auto do vzdálenosti osmi kilometrů od STK.

Na přechodech pro cyklisty budou platit podobná ustanovení jako na  přechodech pro pěší, nebude tedy možné na něm zastavit a stát. Ani 5 metrů před ním nebo předjíždět. Cyklisté zde nemají přednost.

Zabavení vozidla až na 48 hodin bude možné, pokud se řidič účastní tajného neohlášeného závodu.

Bodový systém doznal zásadních změn a bude jednodušší. Počet bodovaných přestupků se snížil ze 44 na pouhých 27.

  • Postih za překročení rychlosti je zmírněn a to tak, že překročení o 5 km/h ve městě a 10 km/h mimo obec bude nově bez bodů, pouze s pokutou.  
  • Zmizí bodový postih za špatně prokazatelný a mnohdy diskutabilní alkohol v krvi do 0.3 promile. Platit budeme ovšem pokutu!
  • Bodově trestáno nebude neoprávněné použití modrých výstražných světel, zůstává ovšem pokuta.
  • Ze zákona jsou nově vyloučeny jednobodové přestupky, například neoprávněné užití vyhrazeného jízdního pruhu nebo jízda po tramvajovém pásu.
  • Za telefonování během jízdy, klesl postih ze tří na dva body.
  • Naopak zpřísněn byl trest za nepřipoutání bezpečnostními pásy,  ze 2 na 3 body.
  • Postih za neužití dětské autosedačky byl dokonce zdvojnásoben, na 4 body!  
  • Do nejvyšší kategorie (7 bodů) se dostal poměrně častý, ovšem málo postihovaný přestupek za předjíždění v místech, kde je to zákonem zakázáno.
  • Trest za požití alkoholu před jízdou byl zpřísněn a to na maximálních možných 7 bodů!

Foto: redakce