Citroën C5 X 2022: Stylový crossover s aktivním podvozkem, spalovacím nebo plug-in hybridním motorem a výkonem až 225 koní má české ceny (VIDEO)..!

15.08.2022 08:53

První vozy avantgardního modelu francouzské značky se v těchto dnech dostávají k českým dealerům. Novinka nabízí prostrorný a velmi vzdušný interiér. Kabina evokuje maximální pohodlí domácí pohovky.

Důvodem je využití aktivního řízeného odpružení s tlumiči, které pracují s hydraulickými dorazy. Dostatek místa na zadních sedadlech vybízí k odpočinku. Prostornost prozrazuje i délka vozu 4.805 mm s rozvorem náprav 2.785 milimetrů. Zavazadelník s el. ovládaným víkem disponuje kapacitou 545 litrů.

Za zmínku stojí vysoce intuitivní rozhraní, jež využívá 12palcový HD displej a lze ho plně přizpůsobit pomocí "widgetů." Widgety, které zpopularizovaly chytré telefony a tablety s dotykovou obrazovkou umožňují rychlý přístup k aplikacím.

Nové rozhraní je také vybaveno systémem přirozeného rozpoznávání hlasu, což je digitální asistent, který mohou cestující aktivovat příkazem "Hello Citroën." Rozumí tomu, co říkají a odpovídá na jejich otázky a vykonává jejich hlasové příkazy.

Technologie rozumí 20 jazykům a reaguje na povely pro systémy ve voze jako jsou klimatizace, audio / média, telefon nebo online hlasové služby. Jeho součástí je rovněž aktualizace map v reálném čase prostřednictvím navigace TomTom. Mapy automaticky prochází každý měsíc upgradem, aby byly informace opravdu čerstvé.

C5 X je vybaven rozšířeným head-up displejem. Promítá důležité informace ve větších rozměrech včetně on-line navigace přímo na sklo v zorném poli řidiče. Samozřejmostí je řada bezpečnostních asistentů. Zmínit musím Driver Assist, který umožňuje předat řízení samotnému vozu.

Základ tvoří jednotka 1.2 PureTech s výkonem 130 koní a 230 Nm, silnější čtyřválec 1.6 PureTech generuje 180 koní a 250 Nm. Plug-in Hybrid produkuje systémových 225 koní s točivým momentem 360 Nm (dojezd v EV režimu činí 55 km). Všechny motorizace spolupracují s 8stupňovým automatem.

Citroën C5 X Feel 1.2 PureTech 130 koní startuje v Česku na částce 880.000 tisíc korun. Silnější 180 koňový čtyřválec 1.6 PureTech Shine vychází na 1.050.000 korun. Nejlevnější plug-in hybridní C5 X Feel Pack 225 koní pořídíte za 1.190.000,- Kč. Automobilka poskytuje k vozu prodlouženou 5 letou záruku nebo 120 tisíc najetých kilometrů. Podívejte se na video prezentaci francouzské novinky. Už teď se těším na redakční test. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress a Citroen