Citroën C5 AIRCROSS 2.0 BlueHDI 180 k: Skvělý cestovatel a rodinný společník..!

04.03.2019 09:30

Jsem rád, že mám možnost testovat další a dnes tolik populární vůz kategorie SUV. V případě Citroënu přitom jde o novinku, která v úterý získala v evropské anketě COTY páté místo.

Po usednutí do vozu mě obklopil útulný interiér s řadou na pohled příjemných materiálů a inovativních technologií. Pocitově se auto blíží prémiovým vozům. Hezky vypadá středová loketní opěrka s chlazenou schránkou.

Oslovil mě špičkový osmistupňový automat s manuálním módem a pádly pod volantem. V kapličce oceňuji digitální kokpit a hezky zpracované ovládání dotekového displeje. Je umístěno na spodní liště těsně pod obrazovkou.

Dvoulitrový čtyřválec BlueHDI s výkonem 180 koní si s autem doslova pohrával. Při předjíždění se mi líbila pod pravou nohou vždy výkonová rezerva. Což mi třeba chybělo u škodováckého Kodiaqu.

V zatáčkách sedí Citroën jako "na kolejích." Podvozek dokonale filtruje nerovnosti na vozovce díky tlumičům s hydraulickými dorazy. Ty dostal jako první sesterský a modernizovaný Citroën Cactus.

C5 Aircross je technicky příbuzný s povedeným Peugeotem 3008. V rozvoru ho dokonce ještě překonává o 55 milimetrů. Kabina je proto velmi vzdušná a nejen na zadních sedadlech je dostatek místa. Šikovný prostor ukrývá zavazadelník.

Asi se ptáte co spotřeba? Palubní počítač mi po smíšeném provozu, kdy jsem protáhl novinku i po dálnici, ukazoval kolem 6.5 litrů nafty. S ještě nezajetým dvoulitrem je to hezký údaj.

Zmínit musím výborné brzdy, s těmi bych snad mohl i na závodní okruh. Výborně a čistě řadí automat. Absolutně bez prodlev, radost pohledět. Jízdním komfortem a útulným prostředím kabiny potěšíte celou vaši rodinu. Cena vozu pro vás bude asi příjemným překvapením, podobně jako u mě.

Po pěti dnech musím konstatovat, že mě nejnovější Citroën po všech stránkách mile překvapil. Navíc potěší pětiletá tovární záruka nebo 80 tisíc najetých kilometrů.

Až se s autem svezete, pochopíte, proč se šedesát odborníků evropské ankety Car of The Year 2019 rozhodlo zařadit SUV Citroën C5 Aircross mezi pět nejlepších automobilů současnosti. Jirka Hyner

 Foto: redakce