CITROËN AMI 2021: Svezení s mini elektromobilem, bude stát 150 tisíc korun..?

13.09.2021 13:10

Francouzská značka se tento měsíc vydala za českými motoristy v rámci Roadshow Electric Experience. Devátého září, tedy v pátek, se zastavila také v severomoravské metropoli a já si mohl po nedávném testu nového Citroënu C4 od ADO Ostrava, krátce vyzkoušet maličký elektromobil.

Úsměvné autíčko vážící pouhých 485 kg je vybaveno velmi skromně. Nad volantem je malý displey, který byl na sluníčku špatně čitelný. Na středu palubky je držák na uchycení mobilu, ale chybí mu bytelnost a netváří se moc jistě. Moje "jablíčko" v něm nakonec jízdu přežilo a nevypadlo.

Maximální rychlost 45 km v hodině jsem samozřejmě vyzkoušel a sešlápl plynový pedál na podlahu, omezovač hned zasáhl. Ovládání převodovky je v místě kde můžete čekat ovladač vyhřívání sedadla nebo jeho elektrické ovládání. Na levé straně je ploška se třemi tlačítky D (jízda), N (neutrál) a R (zpátečka). Jinak máte k dispozici pod pravou nohou brzdu a plyn.

Vlastně ani nevím, jestli má tohle autíčko tlumiče. Za volantem jsem se cítil jako na tvrdé a polstrované židli. Dveře se přitom otevírají látkovou páskou po levé straně volantu.

A cena? Má se pohybovat kolem 150 tisíc. Otázkou však je, zda se AMI dostane do běžného prodeje nebo bude určeno jen ke sdílení ve velkých městech. Výrobce uvádí dojezd až 75 kilometrů a dobití baterie za 3 hodiny. Například ve Francii ho mohou řídit osoby od 14 let bez nutnosti mít řidičský průkaz.

Pokud vyrazíte na Roadshow Citroënu (3. až 26. září 2021) můžete si vyzkoušet nejen AMI, ale také další elektrické, plug-in hybridní modely včetně Berlinga nebo C3 s novým infotainmentem a automatem Aisin. Nechybí ani nejnovější Citroën C4. Vedle benzinových a dieslových motorizací je také čistě elektrický. Jirka Hyner

 Foto: redakce