Chcete si koupit auto a nemáte hotovost, zde je několik možností...

22.04.2011 08:36

Chcete si pořídit auto, třeba pro své podnikání a nevíte, jaký způsob financování zvolit? Rozhodněte se například podle toho, jak rychle na vlastnictví auta spěcháte. Možností financování je více. Doslovný překlad slova leasing je "najímat", ale v praxi se leasing blíží spíše financování. Podle druhu smlouvy je možné po uplynutí doby trvání leasingu získat předmět leasingu do vlastnictví. Zajistíte si tím finanční prostor a možnost využívat stále nové technologie. Je však leasing tím jediným způsobem, jak si pořídit služební vůz? Server podnikatel.cz si na leasing a jiné způsoby financování posvítil. Nabízíme Vám jejich přehled.

 

V současné době trh nabízí několik druhů financovat movité věci. Nejrozšířenějším řešením pro pořízení majetku je však stále leasing, jenž se dále dělí na finanční a operativní v závislosti na tom, zda-li klientovi po splacení vůz, který je předmětem leasingové smlouvy zůstane v držení, nebo jestli se po skončení splátkového kalendáře vrací zpět k leasingové společnosti. Ve hře je také spotřebitelský úvěr, který neomezuje spotřebitelská práva v takovém rozsahu jako leasing, na druhou stranu si déle počkáte na jeho získání.

 

Finanční leasing je forma dlouhodobého pronájmu nových i ojetých vozidel, autobusů, motocyklů. Předmět leasingu po ukončení leasingové smlouvy přechází do majetku nájemce za předem dohodnutou prodejní cenu, tzv. odkupní cenu. Velkou výhodou finančního leasingu je pro klienta jeho flexibilita, nastavení leasingu na auto, autobus nebo motocykl dle jeho potřeb jako např. výše akontace, délka splácení, odkupní cena, pojištění, forma splácení a mnoho dalších úprav. Finanční leasing je určen podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám.

 

Operativní leasing je forma dlouhodobého pronájmu vozidel. Pronajímatel na základě požadavku nájemce vozidla pořídí, zajistí všechny potřebné úkony pro jejich řádný provoz a převezme na sebe veškeré starosti týkající se jejich provozu včetně širokého spektra doprovodných služeb. Po uplynutí doby pronájmu pronajímatel převezme vozidla zpět a zajistí jejich prodej a v ideálním případě nájemci dodá, opět dle jeho požadavku, vozidla nová a celý cyklus se opakuje. Operativní leasing je určen výhradně pro podnikatele a právnické subjekty.

 

Účelový úvěr na auto je úvěr, který má charakter půjčky bez ručitele a je výhradně určen na nákup vozidla. Pro spotřebitelský úvěr na auto je charakteristické, že vozidlo se stává majetkem kupujícího v okamžiku nákupu, není potřeba volných peněžních prostředků. Při Vašich finančních problémech můžete s automobilem disponovat a třeba jej prodat. Je ovšem důležité, přečíst si samotnou smlouvu. Účelový úvěr je určen podnikajícím fyzickým osobám a právnickým osobám.

 

Leasing vs. úvěr

V minulosti to byl právě leasing, který se těšil oblibě veřejnosti, jakožto způsob financování zvoleného produktu. Od roku 1995 je však rapidně na ústupu co se týče využívání, právě na úkor spotřebitelského úvěru, který je úrokově výhodnější. Zatímco v roce 2003 tvořily osobní vozy takřka polovinu (48.7 %) movitých předmětů, které byly financovány leasingem, v roce 2009 se tento poměr zmenšil na 27.3 %. Z výsledků České leasingové a finanční asociace za rok 2010 navíc v porovnání s rokem 2009 vyplynul pokles leasingu strojů a zařízení z 32.7 % na 21.4 procent. Teď už můžete vybírat a přemýšlet, zda koupit auto nové nebo ivestovat do ojetého s větší možností dalších investic a výdajů. Na snímcích Fabia Scout, nový Ford Focus kombi a praktické a úsporné Suzuki Alto. Zdroj: podnikatel.cz

 

Foto: redakce