Češi národ motoristů: Do dvou let si koupí dvě třetiny domácností nové auto...

13.05.2011 08:56

Podle ČTK si chce polovina českých řidičů v příštích dvou letech koupit auto, dvě třetiny zájemců o nákup preferují ojetinu. Zároveň ale v ČR přibylo domácností, které automobil nevlastní. Vyplývá to z březnového průzkumu, který pro společnost GE Money Auto provedla agentura Ipsos Tambor. I takhle může vypadat malý a levný Citroen C3.

"O koupi nového nebo ojetého vozu nejčastěji uvažují majitelé automobilů starších sedmi let. Šest z deseti zájemců preferuje ojetý vůz a za auto hodlá utratit maximálně 200.000 korun," řekl novinářům generální ředitel GE Money Auto Milan Beutl. Vysoký podíl řidičů, jenž chtějí obměnit vozový park, Beutl přisoudil tomu, že v předchozích letech poptávka kvůli krizi výrazně ochabla a mnoho lidí nákupy automobilů odložilo. Nejdůležitějšími kritérii pro výběr ojetého auta jsou podle průzkumu kromě ceny hlavně technický stav vozidla, jeho stáří a spotřeba. "Ta hraje v souvislosti s rostoucími cenami paliva stále zásadnější roli," dodal Beutl. Na hranici dvouset tisíc korun startuje také povedený Ford Fiesta.

Přibližně 55 procent Čechů má v domácnosti jeden osobní automobil, 23 procent domácností disponuje dvěma vozy a dokonce devět procent třemi a více auty! Naopak 13 procent českých domácností podle čerstvého průzkumu nemá žádný automobil a jejich podíl je o čtyři procentní body vyšší než před třemi tety. Průměrné stáří vozidel je podle průzkumu 12 roků. Starších sedmi let je 75 procent českých aut. Automobil mladší než tři roky uvedlo jen šest procent respondentů. Nejoblíbenější značkou je Škoda, za kterou s výrazným odstupem následují Ford, Renault a Peugeot. Na snímku levná Octavia Tour II kombi.

Nejčastějšími barvami aut na českých silnicích jsou podle průzkumu modrá, červená a stříbrná. Modrá barva vystřídala proti roku 2008 v popularitě na prvním místě červenou. Za poslední tři roky vzrostla obliba stříbrných a černých automobilů. Přibližně polovina respondentů uvedla, že by omezila jízdy automobilem, pokud by se cena pohonných hmot dostala nad 38 korun za litr. Při současné ceně benzínu kolem 35 korun za litr se chystá omezit jízdy autem až třetina řidičů. Na snímku nejlevnější SUV ma českém trhu  Dacia Duster.

Foto: redakce