CAR OF THE YEAR 2012: Evropská anketa má finalisty...

12.01.2012 15:05

Finálové kolo ankety Car Of The Year 2012 (COTY) se blíží. Odbornou porotu tvoří 59 novinářů z 23 evropských zemí, zastoupených podle významu pro automobilový průmysl. Do závěrečné fáze rozhodování vybrala následující modely: Citroen DS5, Fiat Panda, Ford Focus, Chevrolet Volt / Opel Ampera, Range Rover Evoque, Toyota Yaris a Volkswagen Up!

 

Hlavními parametry pro hlasování jsou technické inovace a cena ve vztahu k užitné hodnotě vozu. Novinkou je místo vyhlášení výsledků. Zveřejnění evropského Auta roku neproběhlo jako vždy v listopadu, ale samotná anketa vyvrcholí v předvečer prvního novinářského dne, tedy  5. března na autosalonu v Ženevě. Novinářské dny letos probíhají 6. - 7. března. Autosalon v Ženevě se otevře veřejnosti od 8. do 18. března 2012.

Každý z nominovaných vozů pro anketu COTY je novým modelem, jenž se loni začal prodávat alespoň na pěti evropských trzích. Jediným omezením je předpoklad alespoň 5 tisíc ročně prodaných kusů. Tato podmínka bohužel ze soutěže vylučuje sportovní vozy, které vznikají většinou v malých sériích. Ze sedmi výše zmíněných vozů bude porota vybírat vítěze. Každý člen má 25 bodů, které bude rozdělovat mezi nejméně již 5 nominovaných modelů. Žádnému vozu nesmí být uděleno více než 10 bodů. Jen připomenu, že nový držitel evropského titulu Auto roku 2012 vystřídá na pomyslném trůnu loňského vítěze, kterým byl elektrický Nissan Leaf.

Zdroj a foto: Newspress a redakce