Bude GM opět světovou jedničkou..?

06.05.2011 11:15

Největší americká automobilka General Motors v letošním prvním čtvrtletí ztrojnásobila čistý zisk na 3.2 miliardy dolarů, tedy přibližně 52 miliard Kč z 900 milionů dolarů před rokem. Oznámila to dnes firma. Vykázala tak podle agentury AP nejvyšší čtvrtletní zisk za více než deset let. Výsledky byly podpořeny oživením na domácím trhu a silným prodejem v Asii. GM byla zisková již páté čtvrtletí za sebou. Tržby společnosti stouply na 36,2 miliardy dolarů z 31.5 miliardy před rokem. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle agentury Reuters odhadovali na 35.6 miliardy dolarů. Na snímku nový koncept Cadillac ULC.

 

 

Ve Spojených státech stoupl prodej GM o čtvrtinu a v Číně o deset procent. Prodeje GM jsou podle agentury AP natolik silné, že firma v letošním roce téměř s jistotou získá zpět titul největší světové automobilky od japonského konkurenta Toyota Motor. Chevrolet Corvette vystavovaný letos v Ženevě.

 

 

 

Evropské aktivity GM zahrnující značky Opel a Vauxhall v prvním čtvrtletí na provozní úrovni prodělaly 390 milionů dolarů. Ztráta nicméně klesla ze 477 milionů před rokem. Opel nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací, jejímž cílem je obnovení ziskovosti, napsala agentura DPA. Na snímku elektromobil Opel Ampera, který se na konci roku ukáže také v Česku.

 

 

GM nadále předpokládá, že na její celoroční hospodářské výsledky nebudou mít žádný významný vliv celosvětové problémy s dodávkami automobilových součástek, které způsobilo březnové zemětřesení v Japonsku. Společnost v úterý uvedla, že v dubnu zvýšila prodej na domácím trhu meziročně o 26.4 procenta na 232.538 vozů. GM se tak stala na domácím trhu opět jedničkou poté, co ji v březnu překvapivě předstihl Ford. Letošní nabídku Chevroletu obohatí 5dv. model Cruze hatchback.

 

Foto: redakce