BMW 640d GRAN COUPÉ: Auto se srdcem a duší dospělého muže...

29.06.2012 21:34

S novinkou bavorské značky jsem se poprvé seznámil během letošní evropské akce BMW Joy Drive Tour. Fenomenální „německý sportovec“ s bezrámovou konstrukcí dveří má vše co potěší srdce, duši i uši patrně každého řidiče. Předně, velmi kladně hodnotím nadčasový design. Karoserii s ostřejšími liniemi nechybí potřebná dávka elegance.

Říkat Gran Coupé „kočkolap“ mi přijde laciné, protože to, co může mít v těchto dnech k dispozici každý zákazník je opravdu vyjímečné. BMW řady 6 je vybaveno vyspělou technikou i spoustou inovativních prvků, jako je třeba noční vidění. Kamera snímá do vzdálenosti 300 metrů před vozem jakýkoliv pohyb, na který řidiče ještě upozorní. Jeho práci usnadňuje precizní osmistupňová samočinná převodovka s možností řadit pádly pod volantem. Ta nemá opravdu chybičku a je vůbec nejlepší, jakou současná komerční automobilová technika nabízí.

Jízda samotná je přímo fascinující a velkou měrou k tomu přispívá elektronické nastavení tuhosti tlumičů i aktivní stabilizátory na obou nápravách. Zvolit si můžete dva jízdní režimy. Já využíval vedle komfotního hlavně Eco Pro. S absolutní dokonalostí pracuje Auto Start Stop systém, šetřící palivo.

Testovaná motorizace 640d si brala v průměru kolem 7 litrů nafty na 100 kilometrů. Jízdní dynamiku jistilo 313 koní pod kapotou s točivým monetem 630 Nm. S autem obutým do dvacetipalcových M kol Double-spoke byla jízda na klikatých beskydských silnicích opravdovým požitkem. Podvozek je jistý a chová se výtečně, možná se někomu bude zdát tuhý, ale odpovídalo to obutým „dvacítkám.“ Můj oblíbený úsek projetý s podřazováním a bez použití brzd jsem si prostě užíval.

Auto se srdcem i duší vyzrálého dospělého muže, Gran Coupé tyto vlastnosti opravdu má. V úvodu zmiňuji i něco pro řidičovy uši, na mysli mám nejen libý zvuk motoru, ale také špičkové audio s dokonalým ozvučením firmy Bang and Olufsen. High End Surround Sound System hraje opravdu božsky. Že jsem na autě nenašel žádné chyby? Bude to asi tím, že jsem prozatím v něčem lepším neseděl, a to ročně vyzkouším, věřte na 30 automobilů.

O technice třeba Head-up displeji, který promítá na sklo před vámi barevně trasu navigace, BMW internetu na palubě a dalších vychytávkách luxusního interiéru v kůži by se dalo psát ještě minimálně hodinu. Vážným zájemcům doporučuji čerstvou novinku BMW řady 6 Gran Coupé vyzkoušet. Auto je homologováno pro pět cestujících, tedy jako 4+1. Kladem modelu je pestrá příplatková výbava a tím i větší individualizace. Závěrem musím řící, že testovací kilometry byly pro mě opravdovou radostí. Záměr automobilky BMW je zde na místě, řidiči nabídnou maximální požitek z bezpečné jízdy. Jirka Hyner

Testovaný vůz stál včetně bohaté příplatkové výbavy, M-paketu a DPH zvýhodněných 2.744.870,- Kč. Standardní model BMW 640d Gran Coupé vychází s DPH na 2.095.000 korun. Cena se u BMW určuje vždy podle aktuálního kurzu Eura vůči Koruně.

_____________________________________________________________________________________

Foto: redakce