Velký cestovatel: BMW 5 Grand Turismo...

01.02.2011 14:28

Grand Turismo si žádá dostatek prostoru pro posádku i zavazadla, spojený s maximálním bezpečím cestujících a jízdním komfortem. Přesně tohle vše splňuje a ještě přidává špičkovou techniku. Německý elegán má klasické analogové budíky a vedle toho dokonalý počítačový systém, umožňující nastavení parametrů vozu, rádia, telefonování, ale třeba také přehrání uživatelské příručky či zobrazení nápovědy. Mezi další technické lahůdky patří couvací kamera, možnost přenosu kompletního osobního nastavení do jiného vozu přes USB. Dále je zde tempomat s automatickým udržováním rychlosti v koloně podle auta před vámi, ten člověka ujistí v tom, že sedí v jednom z nejdokonalejších vozů dnešní doby. Vychytávkou je třeba i holografické promítání údaje o rychlosti a šipky navigace na čelním skle, takže máte vše na očích a přitom nemusíte přeostřovat zrak při pohledu do kapličky na budíky. Víte tak, že sedíte ve špičkovém voze s maximálním důrazem na pohodlí, luxus a ergonomii.

 

Vyhřívání sedadel, nastavení výšky, nastavení polohy volantu, to vše je v případě automobilu doplněno elektrickým ovládáním s možností uložení vaší oblíbené konfigurace do paměti klíčku zapalování. Také spolujezdec bude po přesednutí z jiného auta, jásat nad sedačkou i dostatkem místa na nohy. V BMW GT 5 málokdy potkáte slečnu za volantem a naopak místo spolujezdce je málokdy obsazeno chlapem.

Jde spíše o dokonalou hračku pro muže než pro ženy za volantem, i když rodina zde najde samozřejmě maximální prostor a pohodlí. Ve zvýšené zádi automobilu je dostatek místa pro zavazadla, navíc s možností posunutí zadních sedaček dopředu. Zvětšíte tím objem kufru. Výhodou je systém otevírání pátých dveří, podobný tomu u Superbu. Otevřete tak buď zavazadelník nebo zvednete celé dveře pro naložení třeba dětského kola.

S automatickou převodovkou pojede auto takřka samo. Dokonalý komfort umocní desítka reproduktorů rozmístěných v kabině. Připomenout musím prvotřídní materiály uvnitř vozu. Interiér je vyveden v kůži s hliníkovými doplňky. Obrovský zlatý sedan bude téměř všude středem zájmu, konečně s autem za dva miliony (cena v základu činí 1,4 mil.) se mu asi nikde nevyhnete. Je určen těm, jenž se nespokojí jen tak s něčím a rádi si připlatí za to nejlepší v daném segmentu. Třílitrový šestiválec má výkon 245 koní a v kombinpvaném provozu si podle výrobce řekne o 6.5 l natfy na sto kilometrů. Cena vozu BMW 530d Grand Turismo je včetně DPH 1.399.160,- Kč (vůz na snímku má s příplatkovou výbavou hodnotu něco přes dva milióny korun).

 

  Foto: redakce