BMW 218d GRAN TOURER M SPORT 150 koní: Elegantní rodinný sportovec..!

19.02.2016 10:35

Mnichovská automobilka přepracovala menší Active Tourer a ukázala, že se umí postarat klidně o sedmičlennou rodinku. Slyšíte dobře, novinka nabídne prostor pěti dospělým a dvěma dětem, třetí (příplatková) řada sedadel je vhodná menším postavám.

 

 

Řidič má v novém BMW 2 Gran Tourer k dispozici dokonalé pracoviště, jednak co se týká kvalitních sedadel vhodně držících tělo i při ostřejších průjezdech zatáček. Ale také volant má ideálně široký věnec. Vše se zde ovládá intuitivně, jen mi chvilku trvalo v menu nastavit rádio a požadovanou stanici. Automat pracoval s dokonalostí švýcarských hodinek.

 

 

Palubka a interiér si nezadají nic s prémiovostí sedanů řady 3. V testovaném voze byl ještě paket M Sport. Podsvícené linky na dveřích i palubní desce vypadají skvěle. Vše včetně materiálů tady splňuje mé očekávání.

 

 

Také prostor pro cestující ve druhé řadě je naprosto komfortní, můžete se o tom přesvědčit na snímcích. Podívejte se na kouzla, která se dají se sedadly provádět. Pokud ovšem rozložíte třetí řadu z podlahy, příjdete o velkou část jinak obrovského zavazadelníku. Mimochodem ve druhé řadě dáte vedle sebe pohodlně i tři dětské sedačky.

 

 

Jako nedávný majitel trojkové řady, mohu porovnávat také jízdní vlastnosti velkého MPV se sedanem. Auto má nízko položené těžiště a při běžných průjezdech sedí prostě dokonale, přední pohon téměř nepoznáte. Takto umí nastavit podvozek pouze BMW. Gran Tourer je proto radost řídit.

 

 

A něco k šípovému designu. Kloubí v sobě dynamiku i eleganci. Pohlednějšího konkurenta v této kategorii neznám. Pravdou je, že BMW si za to nechá zaplatit, ale tady se nikde nešetří, tedy možná ano, ale není to viditelné.

 

 

Pod kapotou "testovačky" bylo 150 dieslových koní s točákem 330 Nm. Auto "jde" ochotně za plynem, a během třech testovacích dnů jsem se dostal na hranici 5 litrové spotřeby. Mít ho k dispozici celý týden, budu jezdit bez problémů kolem udávaných 4.5 litru.

 

 

Srovnávat BMW s levnějšími francouzskými konkurenty nebo s vozy Volkswagen nejde. Člověk si musí uvědomit, že prémiové značky pracují s jinými materiály, než třeba výrobce "lidového vozu."

 

 

V reálu to porovnám na malém příběhu. Před několika lety jsem s bavoráckou "trojkou" projel v rychlosti asi 70km/hod vodou zalitý hlubový výmol. Poškodil jsem pouze hliníkový disk. Po kontrole byla v pořádku dokonce i geometrie přední nápravy. Konkurenční levnější modely by to odnesly patrně rozbitým ramenem, či zavěšením přední nápravy, asi i ložiskem kola. Pojďme však zpět k mému hodnocení.

 

 

O tom, že má nový Gran Tourer řadu špičkových technologíí je u BMW samozřejmostí. Co ovšem obdivuji, je přesné řízení a dokonale nastavený podvozek. Umožnilo to šikovné, nové uložení motoru a pohon předních kol. Auto si drží dokonale stopu, jen je malinko na výjezdu cítit delší záď. Tam kde ostatní "plavou," ale vy jedete na jistotu. K dispozici je rovněž provedení xDrive, tedy inteligentní pohon 4x4.

 

 

"Mouchy" se všem novým autům hledají velmi těžko. Pocitově mi vadil ve výhledu pouze širší A sloupek, ale na to se dá zvyknout, zvláště když si uvědomím, že padá na vrub bezpečnosti, respektive celkové tuhosti karoserie.

 

 

Co dodat závěrem? V případě BMW bylo nutností přiblížit se více moderním, aktivním rodinám s malými dětmi, konečně snaží se o to také další německý prémiový "soused." Pokud bych hledal dokonalé MPV s výborným podvozem a inovativními technologiemi, určitě bych uvažoval o novém BMW řady 2 Gran Tourer. Navíc, na svou velikost působí docela sexy. Jirka Hyner