AUTOSALON BRNO 2011: Malý průvodce expozicemi...

06.06.2011 08:37

Veřejnosti je Autosalon Brno 2011 otevřen od soboty a to až do 9. června. Většina osobních vozů se vešla do moderních pavilónů P a V. Prostory v G1 a F patří příslušenství, autodílům, službám pro motoristy a některým doprovodným programům. Stojí zato projít se také po venkovních plochách, kde je řada menších firem s elektromobily či tuningovými díly. V pavilonech A včetně křídel A1 a A2 pak najdeme druhý ročník Classic Show. Je zde pro nás připravena přehlídka historických automobilů různého stavu i stáří, stejně jako další produkty českých firem se zaměřením na historii.

V Brně je vidět podíl konkrétních dealerství, jenž s větší či menší podporou importéra přítomnost dané značky na Autosalonu zajišťují. Na vědomí musíme brát skutečně malý český trh. Japonsko zasažené zemětřesením značně utrpělo, tamní automobilky řeší spoustu problémů a tak se zde v Brně prezentuje pouze Suzuki, jenž vyrábí třeba oblíbené Swifty (viz snímek) v Maďarsku. Německé značky BMW a Mercedes domácí trh v Česku zřejmě nezajímá a tak si nové BMW řady 1 budeme muset prohlédnout až ve Frankfurtu. Mercedes – Benz se k prezentaci postavil obdobně. A co barvy nových automobilů? Stejně jako Ženevě, také Brnu vládne bílá.

V pavilonu P mají rozsáhlou expozici vozy značky Volkswagen. Hlavní hvězdou je zde nový VW Brouk. Nechybí Passat EcoFuel a šikovný pick-up Amarok, stejně jako další užitkové modely. K vidění je nový sedan Jetta, kabrio EOS a pestrá řada Golfů s důrazem na hospodárné verze BlueMotion.

Automobily Audi neoplývají žádnými designérskými experimenty, mám tedy mnohdy problém odhalit mezi exponáty vyloženě důležité novinky. V Brně se můžeme podívat na crossover Q3. Audi A1 je zde ve „speciálním zbarvení“. Zmínit musím ostrou RS “Trojku,“ nový model A6 a prodloužený sedan Audi A8 L.

Pokud stále zvažujete návštěvu Autosalonu 2011, blížíme se k tomu zajímavějšímu. Francouzský koncern PSA se letos prezentuje opravdu skvěle. Citroën zde obsadil své „stylovky“ v podobě modelů DS3 a DS4, doplněné elektromobilem Citroen C Zero. Střed expozice tvoří studie závodního elektromobilu SurVolt. K vidění jsou rovněž všechny další Citroëny včetně užitkových.

Ani druhá značka koncernu PSA se nenechala nijak zahanbit. Prohlédnout si zde můžeme kromě běžné nabídky prozatimní vlajkovou loď Peugeot 508 v karosářských verzích jak sedan, tak i kombi. Za zmínku stojí rozhodně koncept EX1 nebo první světový sériový hybrid s diesel motorem Peugeot 3008 Hybrid 4. Zpestřením je  “rallyespeciál”  Peugeot 207 S2000 posádky Pavel Valoušek – Zdeněk Hrůza, elektromobil Peugeot iOn či luxusní sportovní model RCZ.

Zapomenout nemohu na tuzemskou Škodu, jejíž výstavní stan je přímo proti koncernovému “panu” majiteli – Volkswagenu. Najdeme zde vlastně všechno od běžných modelů, s nimiž se potkáváme na silnicích, přes akční Fabii Monte Carlo, až po novinku Superb Laurin&Klement a ženevskou studii Vision D. Během tiskové konference ji představil autor a šéfdesignéra Škody Auto - Jozef Kabaň.
 

Na stánku automobilky Opel stojí za pozornost modernizované SUV Opel Antara a našlapané kombi Insignia OPC. Hvězdou Oplu je zde Ampera, elektromobil s palubní spalovací jednotkou a studie Opel Zafira třetí generace ze Ženevy. Mimochodem, Opel letos slaví 20. let své přítomnosti na českém trhu.

Na Autosalonu Brně se můžete seznámit i se sportovně střiženým modelem Hyundai Veloster, dále Genesis Coupé, levným sedanem Elantra nebo nástupcem tradiční Sonaty v podobě “české” premiéry vozu střední třídy Hyundao i40. Další výstavní exponáty značek Fiat, Ford, Jaguar, Jeep, Range Rover, Suzuki, Lancia, Lotus, Kaipan atd. jsem zmínil již v minulém týdnu, případně se u novinek ještě zastavíme v jednom z příštích článků. Pokud máte rádi auta, rozhodně si do Brna udělejte výlet. V Česku je Autosalon tou nejlepší automobilovou adresou. Jirka Hyner (Foto: Jiří Zach)