AUTOCAR AWARDS 2022: Do TOP10 se v Británii dostala Tesla, Land Rover, Mercedes, Toyota i Škoda..!

11.05.2022 15:55

Pojďme se podívat na deset špičkových vozů, které patří objektivně mezi nejlepší ve své třídě, ale mají v sobě také něco extra speciálního. Tak určili porotci při silničních testech. Ceny si odvezla tradičně i řada osobností.

Letošní ceny zahrnují nejlepší britská auta, která jmenují 10 nejlepších vozů na prodej v několika různých kategoriích. Mezi vítězi je Tesla Model 3, Land Rover Defender za "Nejlepší SUV," Kia EV6 za "Nejlepší elektrický vůz" nebo Škoda Enyaq iV coby "Rodinné auto roku." Viz níže tabulka.

 

Firemní auto

Tesla Model 3 Long Range

Zábavné auto

Toyota GR86

SUV

Land Rover Defender

Auto snů

Chevrolet Corvette Stingray

Eletrické auto

Kia EV6

Nejlepší napříč světem

Cupra Formentor

Malé auto

Fiat 500

Velké auto

Hyundai Santa Fe

Rodinné auto

Škoda Enyaq iV

Hybrid

Mercedes-Benz C300e

Nejlepší výrobce

BMW

 

Navíc bylo Porsche 911 GT3 vyhlášeno Nejlepším sportovním vozem pro britské řidiče a Hyundai i20 N vyhrálo cenu za Nejlepší dostupný vůz pro zdejší motoristy.

Navíc je udělovaná také Issigonis Trophy, pojmenovaná po legendárním inženýrovi a tvůrci Mini, Siru Alecu Issigonisovi. Obdržel ji zakladatel skupiny Rimac a generální ředitel Bugatti Rimac. Jde o hlavní cenu Autocar Awards 2022.

Za něco málo přes deset let vytvořil Mate Rimac (snímek níže) výrobce elektrických hyperaut vlastní konstrukce, jenž se stal významným dodavatelem pro další výrobce automobilů, čímž si zajistil významné investice od značek Hyundai a Porsche, které chtějí přístup k jeho hardwaru a softwarové know-how.

K dalším oceněným za automobilové inženýrství patří Gordon Murray, respektive za svou práci napříč F1 a McLarenem, ale zejména za jeho nová, skvěle zabalená supersportovní auta V12 s vlastnostmi F1.

SangYup Lee z Hyundai vyhrál cenu Autocar’s Design Hero za zásluhy o povznesení designu společnosti a samotné značky s vozy jako je Ioniq 5. Letošní cenu za celoživotní dílo získal Peter Schreyer, titán v oboru, který vytvořil ikonická auta jako jsou VW Golf a Audi TT než přešel ke značkám Kia a Hyundai, aby vedl inovace v jejich designu. Oceněných osobností je daleko více, ale vybral jsem jen ty nejznámější. Výrobcem roku je podle Autocaru BMW. Jirka Hyner

 Zdroj a foto: Newspress a Autocar