ASTON MARTIN V12 Speedster prošel závěrečnými testy..!

16.10.2020 08:59

Umělecké automobilové dílo bez střechy i čelního skla prochází závěrečnými fázemi testování před zahájením prvních dodávek na jaře příštího roku. Bohatým nadšencům nabídne ohromující alternativu podobnou McLarenu Elva.

Odpovědnost za vytvoření nového vozu byla předána sesterské divizi "Q" společnosti Aston Martin, která se s ní popasovala po svém. Design tohoto limitovaného modelu čerpá z historie motorsportu ikonické značky a leteckého designu.

Celkové proporce i mnoho detailů Speedsteru vychází částečně z vozu Vantage. Využívá rovněž upravenou verzi hliníkové platformy Aston Martin, jež sdílí struktury vypůjčené od DBS Superleggera a Vanquish.

V naprosto originálním interiéru je vidět obložení z uhlíkových vláken v kombinaci s kůží, chromem a hliníkem. Některé komponenty byly vyrobeny s využítím 3D tiskárny. Spolujezdec dostane k dispozici odnímatelnou koženou malou brašnu jako odlehčenou alternativu k tradiční odkládací schránce.

Odpružení vpředu zahrnuje dvojité lichoběžníkové uspořádání, zatímco zadní náprava je víceprvková s vinutými pružinami. K jízdní stabilitě pomáhají adaptivní tlumiče s možností nastavení režimů Sport, Sport + a Track. Vůz je postaven na 21palcových kovaných kolech se středovými maticemi a karbon-keramickými brzdiči.

Dvakrát přeplňovaný dvanáctiválec 5.2 litru generuje 690 koní s točivým momentem 753 Nm, díky čemuž se Speedster dostal s výkonem těsně pod DBS Superleggera. Pohon je přenášen na zadní kola prostřednictvím osmistupňového automatu s pádly pod volantem. Aston Martin tvrdí, že model dokáže zrychlit z nuly na stovku za 3.5 sekundy. Rychlost je přitom elektronicky omezena na 300 km v hodině.

Btitská značka vyrobí celkem 88 těchto jedinečných vozů. Už nyní je možné Speedster objednat s cenou 765 tisíc liber (23.100.000 korun). Jirka Hyner

__________________________________________________________________

 Zdroj a foto: Auto Express