Alkohol za volant nepatří, ale? V Evropě tolerují od 0.2 do 0.8 promile mimo tří zemí a Česka..!

12.07.2018 08:53

Velká část nás motoristů vyráží autem k moři či ho hor za letními zážitky. Je proto dobré vědět, že téměř ve všech evropských zemích je tolerovaná sklenička vína či piva k obědu nebo večeři. V Británii je limit nejvyšší, dokonce 0.8 promile. V převážné většině států se jedná o 0.5 promile, platí to v Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Řecku, Španělsku nebo Itálii, stejně jako u našich sousedů v Rakousku nebo Německu. Severské země mají povolenu hladinu alkoholu jen 0.2, jde o Švédsko, Norsko nebo Polsko.

Začátečníci (držitelé ŘP méně než dva roky) mají tolerovanou sníženou hranici. V případě Španělska je to 0.3 promile. Ve Francii, Portugalsku, Řecku, Lucembursku a Irsku 0.2 promile. V Rakousku a Švýcarsku toleruje policie 0.1 promile. Tento fakt je postaven na osobní zodpovědnosti řidiče. V Chorvatsku, Slovinsku, Itálii, Německu nebo Lichtenštejnsku nesmí být začátečníkům alkohol naměřen vůbec.

Při porušení pravidel čekají na provinilce vysoké pokuty a v některých státech i vězení. Nulovou toleranci hlásí jen Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Česko. Jirka Hyner

 Foto: Newspress