Víkendový motorsport: Roman Kresta vyhrál Jeseníky, F1 se jela v Japonsku a MotoGP pokračovalo v Sepangu...aktualizováno 10.10.2010

09.10.2010 20:55

První víkendový výsledek je tady! Další podnik českého seriálu ve Sprintrallye, vyhrál Roman Kresta na voze Mitsubishi Lancer Evo IX. K  celkovému prvenství mu stačilo čtvrté místo, ale on v Jeseníkách zvítězil. Druhé místo vybojoval Jakeš na Lanceru Evo IX. Třetí dojel Odložilík s Fabií S2000. Roman Kresta je mistrem ČR, nehledě na poslední Rallye Vsetín, která se jede 22. - 23. října 2010.

Velká cena Japonska přinesla na okruhu v Suzuce napínavý boj. Kvalifikace se pro vytrvalý déšť jela pouze pár hodin před hlavním závodem, ale jezdci se věrným divákům odměnili svými výkony. Během zahřívacího kola, nezvládl zatáčku před startovní rovinkou di Grassi a sám si rozbil monopost. Vítěz kvalifikace Vettel a jeho týmový kolega z Red Bullu Webber, ukázali v Japonsku, kdo je na okruhu pánem a vyjezdili  "Double". Jízda na jistotu, tak by se dala označit Alonsova třetí příčka. Monoposty Ferrari zde měly smůlu. Hned po startu na své jezdecké chyby doplatili Petrov, sejmul špatným předjetím Hulkenberga a Massa na Ferrari zase Liuziho. Ruský pilot je navíc potrestnán FIA pro příští závod v Koreji, tedy mínus pět míst na startovním roštu. Jeho dny u Renaultu jsou patrně sečteny. Na práci mechaniků doplatil Kubica. Po skvělém startu se probojoval na druhé místo, ale ztratil během jízdy pravé zadní kolo a musel odstavit vůz. Havaroval rovněž Nico Rosberg a vlastně pomohl Schumacherovi v boji o šesté místo. Michael i tak ukázal, že mu technicky náročná japonská trať sedí. Na body vedle vítězné trojice Vettel, Webber a Alonso, dosáhl čtvrtý Button, pátý Hamilton, šestý Schumacher, sedmý Kobayashi, osmý Heidfeld, devátý Barrichello a desátý Buemi. Teprve tento týden se rozhodne, zda se pojede za čtrnáct dnů GP na novém okruhu v Jižní Koreji.

V Asii pokračoval seriál MotoGP. Nás můžou těšit dobré výsledky českých jezdců. Jakub Kornfeil, přiváží dva body za čtrnácté místo v kubatuře do 125 ccm. Nejslabší třídu zcela ovládl Španěl Márquez. Karel Abrahám na okruhu v Sepangu vyjezdil šestý nejlepší čas Moto2. Zvítězil Ital Rolfo na stroji Suter. Vítězství královské MotoGP si po delší pauze vynucené zraněním, vychutnal Valentino Rossi na Yamaze. Druhý dojel Dovizioso na Hondě a třetí Lorenzo s Yamahou. Hned v úvodním kole spadl Casey Stoner a se svou Ducati skončil v kačírku. Za týden se seriál MotoGP přesune do Austrálie.